نقش روغن در شیرینی پزی


در این مطلب از سایت الو روغن به بررسی نقش روغن در شیرینی پزی خواهیم پرداخت

 

در پخت نون، نسبت روغن مایع به آرد بسیار کمه ولی همون میزان کم چربیِ مایع، در وراومدن خمیر کمک می کنه، نون رو لطیف نگه می داره و عمرش رو زیاد می کنه و برش زدن نون رو آسون می کنه. در پخت کیک، روغن به پف کردن و نرم شدن بافت کمک می کنه. روغن از خارج شدنِ رطوبتِ مایه کیک و شیرینی در فر جلوگیری می کنه و به خشک نشدن و تازه موندنشون کمک می کنه. کیک ها و شیرینی هایی که روغن در ترکیبشون به کار رفته رویه خشک تر و محکم تری دارن و راحت تر برش می خورن.

نقش روغن در شیرینی پزی
نقش روغن در شیرینی پزی

انواع چربی مایع: 
در شیرینی پزی منظور از روغن، روغن مایع گیاهیه که از دانه گیاهان گرفته می شه و در دمای اتاق بصورت مایعه و روغن مایع حیوانی (روغن ماهی، شترمرغ …) قابل استفاده نیست. هر بار در مواد لازم دستوری واژه “روغن” یا در دستورهای خارجی واژه “Oil” نوشته شده بود، منظور روغن مایع بدون عطر و طعمه.

 

انواع روغن مایع: 

معمولا نوع روغن مایع در دستورها نوشته نمی شه و انتخاب با شیرینی پزه، برای انتخاب روغن در شیرینی پزی باید به دو نکته توجه کنید، طعم و دمای بخار کردن Smoke Pointsدر شیرینی پزی هرگاه واژه “روغن” در مواد لازم دیده می شه منظور روغن مایع بدون طعم و بوئه. روغن های کانولا، ذرت و آفتابگردان روغن های بی طعم و بو هستن و هر سه قابلیت استفاده در شیرینی پزی رو دارن. در بین این سه، روغن کانولا کمترین تاثیر رو در طعم و عطر شیرینی ایجاد می کنه و بیشتر از همه توصیه می شه، این روغن از پیوند دو واژه کانادا و روغن “Canadian” and “Oil” و به معنی روغن کانادائیه و از دونه های گیاه کلزا گرفته می شه.
برخلاف آشپزی که برای سرخ کردن به دنبال روغن مایعی هستیم که نقطه دود بالایی داشته باشه و در واقع در حرارت بالا بخار نشه. در شیرینی پزی روغن های مخصوص سرخ کردنی نامناسبن و نباید ازشون استفاده کرد. برای ایجاد نقطه دود بالا در این نوع روغن، میزان چربی تا حد زیادی بالا برده شده و وقتی در محصولات شیرینی پزی استفاده می شه، در مقابل حرارت جذب مواد نمی شه و چربی پس میده.
روغن های طعم دار و بودار شامل روغن زیتون، روغن سویا، روغن بادوم زمینی، روغن هسته انگور، روغن کنجد، روغن گردو، روغن نارگیل و روغن آووکادو در دستورهای شیرینی پزی قابل استفاده نیستن، مگر اسم این روغن ها در مواد اولیه ذکر و دستور برای همین روغن ها طراحی شده باشه. مثلا بسیاری از نون ها برای روغن زیتون و کنجد طراحی شدن و در مواد لازم نام “روغن زیتون” ذکر شده. در صورتیکه روغن های طعم دار رو با روغن مایع عادی در دستورهای معمولی جایگزین کنید، هم در طعم و هم در بافت کیک و نون تغییر ایجاد می شه. روغن مایع فقط و فقط در دستورهایی که از کره بصورت آب شده به کار رفته با کره قابل جایگزینیه. برای جایگزینی یک پیمانه کره رو با ۷/۸ پیمانه روغن جایگزین کنید.

 


تیم الوروغن به مدیریت خلج ،انواع محصولات را برای شما فراهم میکند .

میتوانید از دسته بندی های زیر برای مشاهده انواع محصولات روغنی انتخاب نمایید :

[button color=”orange” size=”small” link=”https://aloroghan.com/product-category/%d8%b1%d9%88%d8%ba%d9%86-%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%a7%da%a9%db%8c/” icon=”” target=”true”]روغن خوراکی[/button]  [button color=”orange” size=”small” link=”https://aloroghan.com/product-category/%d8%b1%d9%88%d8%ba%d9%86-%d8%b3%d8%b1%d8%ae-%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86%db%8c/” icon=”” target=”true”]روغن سرخ کردنی[/button]  [button color=”orange” size=”small” link=”https://aloroghan.com/product-category/%d8%b1%d9%88%d8%ba%d9%86-%d9%82%d9%86%d8%a7%d8%af%db%8c/” icon=”” target=”true”]روغن قنادی[/button]  [button color=”orange” size=”small” link=”https://aloroghan.com/product-category/%d8%b1%d9%88%d8%ba%d9%86-%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c/” icon=”” target=”true”]روغن رستورانی[/button]  [button color=”orange” size=”small” link=”https://aloroghan.com/product-category/%d8%b1%d9%88%d8%ba%d9%86-%d8%b5%d9%86%d8%b9%d8%aa%db%8c/” icon=”” target=”true”]روغن صنعتی[/button]

 

در صورت هرگونه سوال با پشتیبانی الو روغن در ارتباط باشید