روغن کنجد یکی از بهترین روغن های گیاهی است که به عنوان ملکه روغن لقب گرفته است. این روغن از گیاهی که دارای دانه های خوراکی کنجد است، تولید می شود که به نام علمی Sesamum indum شهرت دارد.

کنجد دانه ای بسیار ریز و سفید رنگ است که برای گرفتن روغن از آنها باید میزان زیادی از این دانه های خام را جمع آوری کرد. طبق تحقیقاتی که در رابطه با روغن کنجد صورت گرفته، کاربرد های آشپزی، دارویی و آرایشی این نوع از روغن ها به اثبات رسیده است. به همین دلیل در این مقاله برخی از مصارف این روغن را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

روغن کنجد و آنتی اکسیدان قوی

این روغن از دو آنتی اکسیدان بسیار قوی به نام Sesamol و Sesaminol تشکیل شده است که تاثیر بسیار زیادی در سلامتی افراد دارند. زمانی که رادیکال های آزاد در سلول ها انباشته می شود، این امر منجر به ایجاد التهاب و عفونت در بدن خواهد شد.

آنتی اکسیدان ها سبب می شوند تا تجمع رادیکال های آزاد در بدن کاهش پیدا کند و از این طریق از رسیدن آسیب های سلولی به بافت بدن جلوگیری می شود. در واقع آنتی اکسیدان ها مواد بسیار مفیدی هستند که سلامت قلب را تضمین خواهند کرد.

مطالعاتی که در این زمینه  روی موش ها انجام گرفته است، نشان می‌دهد که مصرف ۵ تا ۱۰ میلی لیتر در کیلوگرم روغن کنجد سبب افزایش میزان آنتی اکسیدان ها در بدن این حیوانات شده است. در واقع روغن کنجد با مهار ترکیباتی مانند زانتان اکسیداز و اکسید نیتریک که سبب تولید رادیکال‌های آزاد در سلول ها می شوند، از آسیب به بافت سلولی جلوگیری می کند.

مصارف روغن کنجد

خواص ضد التهابی بسیار قوی روغن کنجد

وجود التهاب در بدن ممکن است در اثر عوامل متعددی اتفاق بیفتد. برای از بین بردن التهابات استفاده از روغن کنجد یکی از گزینه های درمانی مناسب عنوان می شود. درمان نکردن التهاب می تواند منجر به ایجاد بیماری و عفونت های متفاوتی شود.

مطالعاتی که در مورد این روغن انجام شده است، نشان می دهد که برخی از عوامل التهابی مانند نیتریک اسید با مصرف این روغن تا حدود بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل از زمان های بسیار قدیم تاکنون روغن کنجد را به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد، در بسیاری از داروهای سنتی برای کاهش التهاب درد مفاصل، دندان درد و بریدگی های پوستی استفاده می کنند.

 تاثیر روغن کنجد در سلامتی قلب

این روغن به دلیل دارا بودن اسید های چرب اشباع نشده برای سلامتی قلب گزینه بسیار مناسبی است. در واقع در این روغن ۸۲% درصد از اسید چرب اشباع نشده و میزان بسیار زیادی از اسید های چرب امگا ۶ وجود دارد که این نشان می دهد، سلامتی قلب شما با مصرف این روغن افزایش پیدا خواهد کرد.

مصرف روزانه این روغن و وجود آن در رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی دارد. بیماری قلبی هنگامی رخ می دهد که پلاک ها در شریان های اصلی و رسوب کنند. این روغن از تشکیل پلاک در جریان خون جلوگیری می‌کند، همچنین کلسترول بد و مضر یا LDL و تری گلیسیرید را در بدن کاهش خواهد داد.

کمک به کنترل قند خون

افرادی که به دیابت مبتلا هستند و میزان قند خون آنها در حد بسیار بالایی قرار دارند، برای انجام تنظیم قند خون، به آنها مصرف این روغن پیشنهاد می شود.

برای اثبات این ادعا، مطالعات روی موش هایی که مبتلا به دیابت بودند، صورت گرفت که به مدت ۴۲ روز در رژیم غذایی آنها ۶ درصد از روغن کنجد استفاده شد که بعد از این مدت کاهش قابل توجهی از قند خون در آنها مشاهده شد.

همچنین آزمایشات روی ۴۶ بزرگسال که مبتلا به دیابت نوع ۲ بودند نیز انجام شد. به مدت ۹۰ روز در رژیم غذایی این افراد میزان مشخصی از روغن کنجد قرار داده شد که بعد از این مدت قند خون ناشتا و هموگلوبین موجود در خون این افراد کاهش چشمگیری پیدا کرد.

درمان آرتروز

آرتروز یا درد مفصل یکی از شایع ترین بیماری هایی است که تقریباً ۱۵ درصد از افراد را به خود درگیر می کند. طی مطالعات ۲۸ روزه با خوراندن ۱ میلی لیتر در کیلوگرم از روغن کنجد به موش ها علائم مربوط به آرتروز و درد مفاصل تا حدود بسیار زیادی در آنها کاهش پیدا کرد. با این حال هنوز مطالعات انسانی در این زمینه در حال تحقیق و بررسی بیشتری است تا این ادعا را ثابت کند.

کمک به بهبود زخم سوختگی پوست

گفته شد که این روغن مصرف پزشکی بسیاری دارد و برای سلامتی قلب، درمان التهاب ها و درد مفاصل بسیار مناسب است. با این حال مصرف موضعی این روغن نیز فواید بسیاری دارد که برای درمان زخم و سوختگی به وفور از آن استفاده می شود.

روغن کنجد با قرارگیری روی زخم به تولید کلاژن و پروتئین مورد نیاز برای بهبود سلول ها کمک می کند. البته تحقیقات روی موش ها صورت گرفته و تحقیقات انسانی در این زمینه وجود ندارد. با این حال کاهش زمان بهبود زخم و سوختگی ممکن است به دلیل خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهابی این روغن ها عنوان شود.

محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش

روغن کنجد در اکثر کرم های ضد آفتاب و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد و این امر به دلیل اثرات محافظتی است که  این روغن ها در برابر اشعه ماورا بنفش از خود نشان می دهند. با قرارگیری لایه ای از این روغن روی پوست تا حدود ۳۰ درصد از پرتوهای UV مضر خورشید به پوست نفوذ نخواهند کرد. در واقع به دلیل وجود خاصیت آنتی اکسیدان در این روغن ها آنها در برابر پرتوهای مضر ماورا بنفش مقاومت خواهند کرد.

مصارف دیگر روغن کنجد

  • در مورد فواید این روغن و مصارف آن تحقیقات در حال بررسی است، با این حال گفته می‌شود که روغن کنجد می تواند کیفیت خواب را افزایش دهد. برای اثبات این ادعا روی پیشانی ۲۰ داوطلب طی هفت جلسه نیم ساعته و در مدت زمان دو هفته این روغن ماساژ داده شد که نشان داد که این روغن در بهبود کیفیت خواب و زندگی این افراد نقش بسیاری داشته است.
  • کاربرد دیگر روغن کنجد به صورت موضعی است که منجر به تسکین درد نیز خواهد شد. انجام ماساژ با روغن کنجد سبب می شود تا درد بازو، پا و دردهای مفصلی کاهش چشمگیری داشته باشد.
  • در برخی از تحقیقات فواید روغن کنجد در سلامت مو نیز مورد بررسی قرار گرفت که نشان می دهد این روغن درخشش و ضخامت مو ها را تا حد بسیار زیادی افزایش خواهد داد. طی مطالعه ای که در این زمینه وجود دارد، مصرف مکمل هایی که حاوی این روغن در خود بودند تا حد زیادی تقویت و استحکام مو ها را بهبود بخشیده است.
  • روغن کنجد مصرف خوراکی دارد و برای پختن غذا ها و سرخ کردن آنها گزینه مناسبی عنوان می شود. طعم این روغن و رنگ آن به گونه ای است که هیچ گونه تغییری را در غذا ایجاد نمی کند.

روغن کنجد یکی از مفید ترین روغن های گیاهی است که به صورت طبیعی و بدون هیچ گونه مواد مصنوعی تولید می شود. این روغن با توجه به مزیت های فراوانی که دارد از آن در مصارف متفاوتی از جمله داروی، غذایی و آرایشی استفاده های فراوانی می شود. به همین دلیل استفاده روزانه از این روغن به همه افراد توصیه می شود.

Source: www.healthline.com