اگر خواهان درمان بسیاری از بیماری ها به صورت طبیعی و بدون هیچگونه ماده شیمیایی هستید، ما به شما استفاده از روغن آویشن را پیشنهاد می دهید. این روغن از گیاه آویشن استخراج می شود که در گروه خانواده نعناع قرار دارد و از زمان های بسیار گذشته تا کنون مورد استفاده قرار می گرفته است.

خواص درمانی، دارویی، خوراکی، موضعی و آرایشی روغن آویشن بر کسی پوشیده نیست و شهرتی جهانی دارد‌. با این حال در این مقاله می خواهیم برخی از مزایای این روغن را مورد بررسی قرار دهیم.

از بین بردن باکتری ها و عفونت ها در بدن

روغن آویشن یکی از مناسب ترین روغن هایی است که در خود خواص بسیاری دارد و در شرایط متفاوت به راحتی دچار فساد و خرابی نمی شود. مهمترین ویژگی این روغن ضد باکتری بودن آن است. با وجود خاصیت ضد میکروبی که در این روغن وجود دارد، از آن به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی نام برده می شود.

در واقع این ویژگی به دلیل وجود سه ماده بسیار مهم به نام کاریوفیلن، کامپن و همچنین تیمون در داخل این روغن است که به از بین بردن باکتری های موجود در روده، معده، دستگاه تناسلی، مجاری ادراری و بریدگی های پوستی کمک می کند.

مزایای فوق العاده روغن آویشن

همچنین تحقیقات در مورد روغن آویشن نشان می‌دهد که این محصول در برابر باکتری های دهان، دندان و دستگاه تنفسی مقاومت بالایی دارد و با فعالیت خود سبب از بین رفتن میکروب ها در این نواحی خواهد شد. این روغن همچنین در برابر میکروب هایی که در برابر آنتی بیوتیک واکنش نشان نمی‌دهند و مقاوم هستند نیز کاربرد دارد و سبب از بین رفتن باکتری ها و میکروب های بسیار قوی خواهد شد.

به همین دلیل به همراه داشتن این روغن در کمک های اولیه به شما کمک خواهد کرد تا از عفونت ها و التهاباتی که ممکن است در اثر بریدگی پوست یا سایر عوامل دیگر در بدن ایجاد شود، در امان بمانید.

روغن آویشن و خواص ضد قارچ آن

با توجه به اینکه روغن آویشن دارای خواص ضد باکتریایی بسیار زیادی است، به همین دلیل در صورت بروز هرگونه قارچ در محیط خانه یا در بدن، این روغن بسیار مناسب خواهد بود.

طبق مطالعات تحقیقاتی که در مورد این روغن صورت گرفته است، می توان گفت که روغن مورد نظر در از بین بردن باکتری های بسیاری مانند باکتری کاندیدا بسیار موثر است و عفونت های  قارچی که در قسمت های متفاوت بدن مانند دستگاه روده، دهان و ناحیه تناسلی ایجاد می شود را از بین می برد. در نتیجه خطرات ناشی از شرایط کاندیدیازیس را کاهش خواهد داد.

روغن آویشن و جلوگیری از انسداد مجاری تنفسی

این روغن یکی از معدود روغن هایی است که سبب باز شدن مجاری تنفسی و از بین بردن خلط در بینی در زمان سرماخوردگی می شود. بنابراین با استفاده از روغن آویشن به صورت خوراکی یا بخور می توانید سرماخوردگی و سرفه خود را درمان و راه خروج هوا را از این طریق برای خود باز کنید.

همچنین این روغن با خاصیت ضد باکتریایی خود در ابتدا به از بین بردن عفونت هایی که سبب ایجاد خلط و تنگی نفس می شود، کمک می‌کند و بعد از آن اسپاسم و درد های عضلانی که به دلیل سرفه های شدید ایجاد می شود را درمان خواهد کرد.

تامین سلامت پوست و بهبود ضایعات پوستی

پوست یکی از اعضای بسیار مهم بدن به حساب می‌آید که هرگونه عامل باکتریایی و عفونی به سرعت به منافذ آن نفوذ پیدا کرده و سبب ایجاد ضایعات پوستی خواهد شد. روغن آویشن یکی از درمان های موضعی است که برای سلامت پوست و بهبود آن کاربرد بسیاری دارد.

این روغن ها باکتری ها و عوامل خارجی مضر را از بین می برد و به عنوان پاک کننده ای قوی عنوان می‌شود. این ماده زمانی که بیماری های پوستی مانند اگزما، آکنه و پسوریازیس در پوست ایجاد می شود به کاهش التهابات کمک کرده و از رشد میکروب ها و باکتری ها در این نواحی جلوگیری می کند.

همچنین این روغن با داشتن موادی مانند آنتی اکسیدان با رادیکال های آزاد مقابله کرده و با خنثی سازی آنها از ایجاد چروک ها و افتادگی های پوستی جلوگیری می کند. از این طریق افراد پوستی جوان و شاداب را مشاهده خواهند کرد. یکی دیگر از مزایایی که این روغن ها در سلامت پوست برعهده دارند، از بین بردن جای زخم و اسکار هایی است که به دلایل متفاوت یا در اثر آکنه در این نواحی ایجاد شده است.

افزایش گردش خون در بدن

روغن آویشن یکی از بهترین روغن هایی است که سبب افزایش گردش خون در اندام های مهم بدن می شود و از این طریق عملکرد آنها را افزایش خواهد داد. با ماساژ روغن آویشن روی پوست بسیاری از مشکلات مانند: آرتروز، روماتیسم، نقرس، سکته مغزی، سکته قلبی، اسپاسم عضلانی، افسردگی، اختلالات عصبی و بسیاری از مشکلات دیگر درمان می‌شود. در واقع با افزایش گردش خون این اندام ها فعالیت خود را افزایش داده و به این ترتیب سطح ایمنی بدن بالا خواهد رفت.

کاهش استرس و افسردگی با روغن آویشن

از جمله فواید این روغن درمان های عاطفی و روحی روانی است که با کاهش سطح استرس و اضطراب ایجاد می شود. در واقع استشمام روغن و ماساژ آن در نواحی پیشانی و کف پا سبب ایجاد آرامش ذهنی شده و بدن را در حالت طبیعی قرار می دهد و از این طریق سلامت ذهنی افراد تامین می شود. در نتیجه این امر به کاهش فشار خون، بی خوابی، ترس و مشکلات گوارشی و هضم غذا می انجامد.

آزمایشاتی که در این زمینه صورت گرفته است، نشان می دهد که خواص موجود در روغن آویشن به خصوص ماده تیمول موجود در آن دارای اثرات ضد افسردگی است و بعد از یک روز خسته کننده و پر استرس استفاده از این روغن تاثیر بسیاری در کاهش استرس و افسردگی خواهد گذاشت.

ایجاد تعادل در هورمون ها

روغن آویشن به عنوان ماده ای طبیعی در متعادل سازی هورمون ها نقش مهمی بر عهده دارد و در مقایسه با داروهای شیمیایی و مصنوعی درمانی طبیعی و بسیار مناسب عنوان می‌شود. در واقع تعادل در هورمون پروژسترون در زنان، که هورمونی بسیار مهم در باروری و سیکل قاعدگی عنوان می شود، از طریق روغن آویشن ایجاد خواهد شد.

طبق تحقیقات صورت گرفته در این زمینه آویشن جز شش گیاه فوق العاده ای است که روغن آن در ایجاد تعادل در هورمون پروژسترون و استرادیول نقش بسیاری دارد.

بنابراین مصرف این روغن در کاهش علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، بی خوابی، بدخلقی، تعریق و تنظیم قاعدگی بسیار تاثیر گذار است. همچنین روغن آویشن درمانی بسیار مناسب برای تنظیم فیبروئید در سیستم بدن خانم ها نیز عنوان می‌شود.

مزایای فوق العاده روغن آویشن

روغن آویشن و حشره کشی قوی

یکی از مزیت های استفاده از روغن مورد نظر به عنوان حشره کش بسیار قوی است. این روغن از آنجایی که دارای خواص ضد قارچ و میکروبی است، حشرات مزاحم، آفات، انگل ها و به طور کلی موجوداتی از این قبیل را از بین می ببرد. با استفاده از این روغن در خانه خود از شر حشراتی مانند کک، شپش، پروانه، سارس و بسیاری از موجودات دیگر خلاص خواهید شد.

افزایش سلامت قلب

این روغن با توجه به آنتی اکسیدان هایی که در خود دارد، یکی از موارد بسیار مهم در حفظ سلامتی قلب عنوان می شود. در واقع مشکلات قلبی زمانی رخ می‌دهد که در عروق قلب کلسترول مضر رسوب کند. به همین منظور روغن آویشن با دارا بودن کلسترول مفید و اسید های چرب اشباع نشده، سبب افزایش گردش خون در رگ ها شده و از این طریق فشار خون را کاهش می دهد که این امر به حفظ سلامت قلب کمک بسیاری خواهد کرد.

روغن آویشن یکی از معدود روغن هایی است که در درمان بیماری های عفونی و التهابی بسیار کاربرد دارد و همچنین به عنوان ماده خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد.

Source:  www.healthline.com,  www.biofinest.com