طرز تهیه کیک شربتی | الو روغن

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

تخم مرغ۵ عدد وانیل۱/۴ قاشق چایخوری روغن مایع۱ پیمانه شیر۱ پیمانه ماست۱/۲ پیمانه ارد۳ پیمانه هل۱ قاشق چایخوری بکینگ پودر۱ قاشق غذاخوری شکر۳ پیمانه زعفران۴ قاشق غذاخوری گلاب۱/۲ پیمانه اب۳/۴ پیمانه ابلیمو۱ قاشق چایخوری

[/box]

طرز تهیه کیک شربتی
طرز تهیه کیک شربتی

مرحله اول تهیه کیک شربتی(کیک باقلوایی):

ابتدا و در شروع سراغ تهیه شربت کیکی می رویم. برای این کار یک قابلمه را روی گاز می گذاریم و زیر ان را روشن می کنیم و داخل قابلمه ۳/۴ پیمانه اب و ۲ پیمانه شکر را می ریزیم و انها را هم می زینم. اجازه می دهیم تا اب و شکر درون قابلمه جوش اید و به مدت ۷ دقیقه با حرارت ملایم  بجوشند.

مرحله دوم تهیه کیک شربتی(کیک باقلوایی):

سپس در این مرحله وقتی اب و شکر جوشیدند ۲ قاشق غذاخوری زعفران دمکرده و ۱/۲ پیمانه گلاب و۱ قاشق غذاخوری آبلیمو را به داخل قابلمه می ریزیم .  سپس انها را به مدت ۱ دقیقه اجازه می دهیم روی حرارت بجوشند و سپس زیر گاز را خاموش می کنیم و اجازه می دهیم تا شربت ما سرد شود، تا بعدا روی کیکی بریزیم.

مرحله سوم تهیه کیک شربتی(کیک باقلوایی):

سپس در این مرحله سراغ تهیه کیک می رویم. ابتدا برای تهیه کیک،  ۵ عدد تخم مرغ را داخل یک کاسه می شکنیم و انها را با هم زن برقی خوب هم می زنیم تا کف کند و تا حدی رنگش روشن شود.

مرحله چهارم تهیه کیک شربتی(کیک باقلوایی):

سپس در این مرحله ا پیمانه شکر و ۱/۴ قاشق چایخوری وانیل را به تخم مرغها اضافه می کنیم و مواد را مجددا با همزن به مدت ۴ دقیقه مخلوط می کنیم تا کش دار شودو حجم ان زیاد شود.

مرحله پنجم تهیه کیک شربتی(کیک باقلوایی):

سپس در این مرحله، ۱ پیمانه روغن مایع و ۲ قاشق غذاخوری زعفران دمکرده و ۱ قاشق چایخوری پودر هل را به مواد داخل کاسه اضافه می کنیم و مواد را ۱ دقیقه دیگر هم می زینم.

مرحله ششم تهیه کیک شربتی(کیک باقلوایی):

سپس در این مرحله ابتدا ۳ پیمانه ارد را دوبار الک می کنیم و همراه بکینگ پودر به مواد اضافه میکنیم . سپس ۱ پیمانه شیر و ۱/۲ پیمانه ماست را با هم مخلوط می کنیم . سپس ۱/۳ مخلوط شیر و ماست را به کاسه حاوی مواد کیکی اضافه می کنیم و هم می زینم و سپس همزن را کنار می گذاریم سپس ۱/۳ از ارد را به مواد اضافه می کنیم و با لیسک به صورت دروانی در یک جهت انها را هم می زینم تا ارد قاطی شود و گلوله نشود.

دوباره یک مقدار دیگر از شیر و ماست را اضافه می کنیم و مجددا ارد می ریزیم و این کار را ادامه می دهیم تا مواد ما تمام شوند. ( ارد را نباید زیاد هم زد چون کیک ما خمیری می شود و پف نمی کند ).

مرحله هفتم  تهیه کیک شربتی(کیک باقلوایی):

سپس در این مرحله یک قالب به شکل دلخواه بر می داریم و کف ان را با روغن مایع چرب می کنیم و یا کاغذ روغنی می اندازیم. مایه کیکی را درون قالب می ریزیم و کیک را در فر با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۳۰ دقیقه قرار می دهیم تا بپزد. با کمک چنگال از پختن کیکی مطمئن می شویم.

 

مرحله هشتم  تهیه کیک شربتی(کیک باقلوایی):

سپس در این مرحله وقتی کیکی پخت ان را از فر بیرون می آوریم. شربت سرد شده مرحله اول را روی کیک داغ برش خورده می ریزیم . اکنون کیکی ما اماده است . در صورت تمایل روی ان را تزیین می کنیم وان را برای عصرانه میل می کنیم.