طرز تهیه کیک اسفنجی | الو روغن

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

وانیل۱/۴ قاشق چایخوری شیر۱/۲ پیمانه بکینگ پودر۱ قاشق چایخوری نمک۱/۴ قاشق چایخوری تخم مرغ۵ عدد پودر قند۲ پیمانه ارد۲ پیمانه

[/box]

طرز تهیه کیک اسفنجی
طرز تهیه کیک اسفنجی

در زیر طرز تهیه کیک اسفنجی ساده را برایتان می نویسم. قبل از شروع کردن به تهیه این کیک به این چند نکته حتما توجه داشته باشید که حتما قبل از شروع به تهیه کیک باید فر را روشن کنید و در حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار دهید تا گرم شود.

ارد را قبل از استفاده در کیک حتما چند بار الک کنید تا سبک شود و هوا در لابلای ان برود و کیک شما بعدا پف  خوبی کند و نرم و اسفنجی شود. ضمنا تخم مرغها را از ۱ ساعت قبل از شروع کار در محیط قرار دهید تا دمای ان با دمای محیط برابر شود.

مرحله اول تهیه کیک اسفنجی:

ابتدا و در شروع کار سراغ مواد پودری کار می رویم و ۲ پیمانه ارد و ۱/۴ قاشق چایخوری نمک و ۱ قاشق چایخوری بکینگ پودر را داخل یک ظرف می ریزیم و انها را با هم خوب مخلوط می کنیم و انها را کنار می گذاریم.

مرحله دوم تهیه کیک اسفنجی:

سپس در این مرحله زرده و سفیده تخم مرغها را جدا می کنیم و در دو ظرف جداگانه می ریزیم و می شکنیم.

مرحله سوم تهیه کیک اسفنجی:

سپس در این مرحله سفیده تخم مرغها را با دور متوسط همزن برقی هم می زینم تا سفیده تخم مرغ، سفت و پر حجم شود. سپس ۱ پیمانه پودر قند را به سفیده تخم مرغ هم زده اضافه می کنیم و ان را هم می زینم تا فرم بگیرد و انقدر سفت شود که اگر ظرف را برگردانیم ، سفیده تخم مرغ از ان بیرون نریزد.سپس سفیده تخم مرغ همزده را داخل یخچال قرار می دهیم و سراغ زرده تخم مرغها می رویم.

مرحله چهارم تهیه کیک اسفنجی:

سپس در این مرحله زرده تخم مرغها را با ۱ پیمانه پودر قند و ۱/۴ قاشق چایخوری وانیل مخلوط می کنیم ( وانیل کمک می کند تا بوی تخم مرغ گرفته شود در صورت تمایل می توان بجای وانیل از پودر هل نیز استفاده کرد که اختیاری است) و با دور تند همزن برقی  خیلی کم ان را هم می زینم و مخلوط می کنیم. سپس ۱/۲ پیمانه شیر( اب و یا ماست را نیز در صورت تمایل می توان جایگزین شیر کرد و اختیاری است) را به مواد اضافه می کنیم و با دور تند همزن مواد را هم می زینم تا کشدار شود. دیگر شل و روان نباشد( حتما در این مرحله از دور تند همزن برقی استفاده شود).

مرحله پنجم تهیه کیک اسفنجی:

سپس در این مرحله سفیده تخم مرغها را از یخچال بیرون می اوریم و مواد ظرف دیگر( زرده تخم مرغ و شیر و وانیل ) را به ان به ارامی اضافه می کنیم و با یک لیسک ان را به ارامی به شکل دورانی از یک جهت هم می زنیم تا پف ان نخوابد. سپس بلا فاصله مواد ریخته شده در ظرف در مرحله اول (ارد الک شده و بکینگ پودر و نمک) را کم کم و ارام به مواد اضافه می کنیم و ان را هم می زینم تا ارد حل شود و گلوله نشود.

مرحله ششم تهیه کیک اسفنجی:

سپس در این مرحله کف یک قالب کیکی مناسب را با روغن مایع چرب می کنیم و یا از کاغذ روغنی استفاده می کنیم. سپس مایه کیک اماده شده را در قالب می ریزیم بطوری که فقط ۱/۳ قالب را پرکند و بقیه ان خالی باشد.

مرحله هفتم تهیه کیک اسفنجی:

سپس در این مرحله قالب مورد نظر را در فری با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۴۵ دقیقه قرار می دهیم تا بپزد و با کمک خلال دندان و فرو کردن ان در کیکی از پختن کیک مطمئن می شویم( اگر خلال دندان را در کیکی فرو کرده و به ان نچسبد یعنی کیک پخته). سپس وقتی کیک پخت ان را از فر خارج می کنیم و اجازه می دهیم تا سرد شود. سپس ان را از قالب بیرون می اوریم و در ظرف مناسب می گذاریم و برای عصرانه با چای و یا برای صبحانه میل می کنیم. نوش جان.