اکالیپتوس یکی از گیاهان بومی استرالیا است که امروزه در نواحی متفاوتی از جهان پرورش داده می شود. این گیاه به دلیل خواص دارویی و درمانی بالایی که دارد، توانسته به عنوان یکی از بهترین گیاهان طب سنتی و مدرن خود را بشناساند.

یکی از فرآورده های شگفت انگیز این گیاه، روغن اکالیپتوس نام  دارد که از برگ های این درخت استخراج می شود. این روغن مزایای بسیاری دارد که در ادامه این مقاله به آنها اشاره می کنیم.

تسکین دهنده سرفه و درمان آن

این روغن از زمان های بسیار دور تا کنون در تسکین سرفه و درمان آن نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. امروزه از لحاظ علمی تاثیر این روغن در درمان علائم سرماخوردگی به اثبات رسیده است.

استفاده از ۱٫۲ درصد از روغن اکالیپتوس در ترکیبات بسیاری از داروهای ضد سرفه مانند Vicks VapoRub، نشان می دهد که این روغن توانسته در صنعت پزشکی خود را به عنوان دارویی بسیار مهم مطرح کند. همچنین برای رفع علائم سرماخوردگی و آنفولانزا که سبب سرفه و ایجاد درد در نواحی سینه می شوند، مالش این روغن تا حدود زیادی این علائم را کاهش خواهد داد.

روغن اکالیپتوس و مزایای آن

خارج کننده مخاط سینه

بیماری هایی که ممکن است، سبب ایجاد خلط در سینه شوند مانند: برونشیت، سرماخوردگی، سینوزیت و گلودرد با استفاده از استشمام بخار روغن اکالیپتوس تا حدود زیادی درمان خواهند شد.

این روغن با دارا بودن مواد ضد عفونی کننده در خود سبب باز شدن مجرا های تنفسی و خارج شدن خلط از ریه ها و گلو می شود. در این صورت علاوه بر درمان سرفه، به برون ریزی عفونت های موجود در ریه نیز می انجامد. به همین دلیل در ساخت بسیاری از داروهای گیاهی از این روغن استفاده می شود. همچنین به صورت درمان های خانگی نیز امکان استفاده از آن وجود دارد.

دفع حشرات با روغن اکالیپتوس

این روغن را به عنوان ماده دفع کننده حشرات می شناسند. طبق تحقیقاتی که در زمینه فواید و مزایای این روغن در سال ۱۹۴۸ صورت گرفته است، عنوان می شود که این روغن به صورت رسمی به عنوان حشره کشی قوی به ثبت رسیده است. به همین دلیل محصولات متنوعی در این زمینه تولید شده که در ترکیبات آنها روغن اکالیپتوس به چشم می خورد.

تولید این محصولات هم به صورت شیمیایی و هم طبیعی انجام می شود. با این حال استفاده از این روغن به صورت طبیعی تاثیرات بیشتری را در دفع حشرات خواهد گذاشت.

ضد عفونی کننده زخم ها و التهابات

در اواخر قرن نوزدهم، خواص ضد میکروبی و التهابی این گیاه به اثبات رسید. به طوری که در بسیاری از بیمارستان ها از آن برای تمیز کردن سوند های ادراری و تزریقی استفاده می کردند. امروزه تحقیقات نشان می دهد که روغن اکالیپتوس نوعی ضد عفونی کننده قوی است که برای درمان زخم ها و التهابات پوستی و داخلی بدن کاربرد دارد.

در واقع در این روغن خواص آنتی بیوتیکی وجود دارد که با مالش آن روی زخم به سرعت تاثیرات شگفت انگیزی را در درمان زخم ها از خود نشان می دهد. همچنین ساخت کرم ها و لوسیون هایی که از روغن اکالیپتوس تولید شده اند، کار را برای افراد راحت تر کرده است تا از این طریق سوختگی های جزئی پوست و زخم های ایجاد شده روی آن را درمان کنند.

بهبود آسم و مشکلات تنفسی

از آنجایی که اکالیپتوس نوعی گیاه است، ممکن است در برخی از مواقع افراد را دچار حساسیت کند و در بدتر شدن آسم و مشکلات تنفسی آنها نقش داشته باشد. به همین دلیل قبل از استفاده از روغن اکالیپتوس از نداشتن حساسیت به آن اطمینان حاصل کنید.

استفاده از روغن اکالیپتوس در بخار آب و استنشاق آن، به شرایط تنفسی افراد کمک بسیاری می کند. این روغن با مخاط های ریوی هیچ گونه واکنشی ایجاد نمی کند. به همین دلیل به شل شدن عضلات ریه کمک کرده تا از این طریق کلیه عفونت های موجود در آن خارج و راه تنفس افراد باز شود.

کنترل قند خون با استفاده از روغن اکالیپتوس

قند خون یکی از مشکلاتی است که امروزه بسیاری از افراد را با خود درگیر کرده است. مصرف بیش از حد شکر و محصولات فرآوری شده از این طریق، سبب افزایش قند خون شده و افراد را به انواع دیابت مبتلا می کند. تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است، نشان می دهد که روغن اکالیپتوس ممکن است در درمان دیابت تاثیر گذار باشد.

البته مدرک علمی و ثابت شده ای در این خصوص ارائه نشده است و تحقیقات در حال بررسی است. با این حال ترکیب روغن اکالیپتوس با داروهای دیابت به افرادی که دارای قند خون بالا هستند، توصیه می شود.

از بین برنده میکروب های دهان

گیاهان بسیاری وجود دارند که استفاده از آنها به از بین رفتن میکروب های دهان و بوی بد آن کمک می کنند. علاوه بر نعناع، روغن اکالیپتوس یکی از بهترین گزینه های دارویی برای این امر به حساب می آید. امروزه این روغن در ترکیبات بسیاری از دهان شویه ها و خمیر دندان ها یافت می شود که نشان دهنده خواص ضد میکروبی این روغن است.

روغن اکالیپتوس با میکروب ها و باکتری هایی که سبب پوسیدگی دندان ها می شوند نیز، مبارزه می کند و از ایجاد التهاب در لثه ها و پلاک روی دندان ها می کاهد. همچنین برخی از تحقیقات نشان می دهد که اکالیپتوسی که در برخی از آدامس ها به کار برده می شود، سلامت دندان و دهان را تقویت می کند.

کاهش علائم آرتریت و درد مفاصل

آرتریت، آرتروز و التهابات مفصلی یکی از معضلاتی است که افراد را گرفتار می کند. این بیماری در بیشتر مواقع در اثر افزایش سن و ساییدگی در غضروف ها رخ می دهد. این امر به تدریج التهابات مفصلی و درد در این نواحی را ایجاد می کند. به همین دلیل استفاده موضعی از روغن اکالیپتوس یا مصرف کرم هایی که حاوی این ماده در خود هستند، سبب کاهش درد در مفاصل خواهد شد.

این داروهای موضعی بدون تجویز پزشک نیز در دسترس هستند و می توانید از آنها به عنوان داروهای مکمل برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده کنید. با این حال برای گرفتن نتیجه مطلوب از این درمان، بهتر است روغن طبیعی و خالص اکالیپتوس را در نواحی که درد در آنجا حس می شود، ماساژ داد.

روغن اکالیپتوس و مزایای آن

تحریک کننده سیستم ایمنی بدن

استفاده از روغن اکالیپتوس سبب تحریک سیستم ایمنی و بالا رفتن مقاومت آن می شود. از این طریق بدن قادر خواهد بود تا با عفونت ها و کلیه میکروب هایی که به آن نفوذ پیدا می کنند، مقابله کرده و آنها را در سریع ترین زمان از بین ببرد. تحقیقات روی حیوانات نشان می دهد که این روغن سبب افزایش فاگوسیتیک سیستم ایمنی شده و از این طریق آن را تقویت می کند.

 رشد موها با روغن اکالیپتوس

یکی دیگر از مزایای این روغن در رشد موها عنوان می شود. با استفاده از این روغن در کمترین زمان ممکن فواید زیر را مشاهده خواهید کرد:

  • تحریک فولیکول های مو
  • بهبود و ترمیم ساقه مو
  • افزایش رشد مو
  • درمان شپش سر
  • تسکین دهنده خارش پوست
  • نرم و لطیف کننده مو
  • از بین برنده شوره سر
  • نابود کننده عفونت ها و قارچ های موجود در سر مانند پایرا

با توجه به مطالبی که عنوان شود، نتیجه چنین حاصل می شود که روغن اکالیپتوس از جمله روغن های گیاهی است که با مزایا و خواصی که دارد، در ترکیبات بسیاری از داروهای درمانی به خصوص سرفه و تنگی نفس استفاده می شود.

Source: www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com