روغن گل مغربی (EPO) از بذر نوعی گل بومی که در آمریکای جنوبی رشد می کند، تهیه می شود. از این روغن در درمان کبودی، بواسیر، مشکلات گوارشی و درد گلو به صورت سنتی استفاده های فراوانی می شود.

امروزه این روغن در ساخت بسیاری از لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد و جزء مواد مفید برای سلامتی پوست و مو عنوان می‌شود. همچنین به دلیل داشتن ماده ای به نام گاما لینولنیک اسید یا GLA از آن به عنوان روغن درمانی یاد می شود. این ماده نوعی اسید چرب امگا ۶ است که در اکثر روغن های گیاهی به خصوص روغن گل مغربی وجود دارد.

از این روغن در بیشتر مواقع به صورت موضعی و مکمل های دارویی استفاده می شود که در این مقاله به بررسی خواص شگفت انگیز آن خواهیم پرداخت.

خواص بی نظیر روغن گل مغربی

روغن گل مغربی و پاکسازی پوست

اسید چرب امگا ۶ (GLA) یکی از مواد بسیار مفیدی است که منجر به کاهش التهابات پوستی و لکه‌های ایجاد شده روی پوست می شود. در واقع ضایعات پوستی مانند آکنه به دلیل چربی بیش از حد پوست و ورود میکروب و آلودگی به منافذ آن ایجاد می شوند.

برای پاکسازی پوست و حفظ رطوبت مورد نیاز آن روغن گل مغربی از جمله بهترین روغن هایی است که به این امر کمک خواهد کرد. مصرف مکمل های این روغن در درمان ضایعات التهابی و غیر التهابی بسیار موثر است. مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته است، نشان می‌دهد که مصرف کپسول ۴۵۰ میلی گرمی از این روغن به مدت سه بار در روز و تا ۸ هفته، سبب درمان ضایعات آکنه خواهد شد.

روغن گل مغربی و کاهش اگزما

اگزما یکی از بیماری های پوستی است که سبب ایجاد التهاب و زخم در پوست می شود. وجود گاما لینولنیک اسید در این روغن سبب التیام اپیدرم پوست شده و به از بین رفتن این ضایعه کمک بسیاری خواهد کرد. البته ذکر این نکته ضروری است که مصرف خوراکی روغن گل مغربی در درمان اگزما تاثیر چندانی ندارد و برای این منظور باید از آن به صورت موضعی در نواحی مورد نظر استفاده کرد.

برای درمان کافی است، ۱ تا ۴ عدد کپسول این روغن دو بار در روز و به مدت ۱۲ هفته مصرف شود. در صورت استفاده موضعی، ۱ میلی لیتر از این روغن باید دو بار در روز روی پوست آسیب دیده اعمال شود و این عمل باید تا چهار ماه صورت گیرد تا تاثیرات روغن گل مغربی برای درمان اگزما خود را نشان دهد.

حفظ سلامت کلی پوست

روغن گل مغربی به صورت مکمل های مصرفی سبب نرم شدن پوست و ایجاد درخشندگی و صافی در آن می شود. در واقع این روغن به صورت زیر به بهبود سلامت کلی پوست کمک می کند.

  • حفظ رطوبت پوست
  • سفت کردن عضلات توسط بالا بردن مقاومت آنها در برابر عوامل مخرب مانند نور مضر خورشید
  • حفظ ارتجاعی بودن پوست
  • پاکسازی پوست و از بین بردن سموم
  • باز کردن منافذ پوست برای ورود اکسیژن

مطالعات نشان می دهد که این روغن با دارا بودن GLA، در ایجاد پوستی جوان و شاداب به افراد کمک می کند.

برای این منظور باید کپسول مکمل ۵۰۰ این روغن را به صورت سه بار در روز و تا ۱۲ هفته مصرف کرد تا نتایج شگفت انگیز آن روی پوست مشاهده شود.

تسکین علائم سندروم قبل از قاعدگی

علائم قبل از قاعدگی مانند افسردگی، تحریک‌پذیری و نفخ از طریق استفاده از روغن گل مغربی قابل درمان است.

این علامت که PMS نامیده می شود، به دلیل تغییر در سطح پرولاکتین ممکن است قبل از قاعدگی در برخی از بانوان مشاهده شود. GLA موجود در روغن گل مغربی با تبدیل به پروستاگلاندین E1 سبب می شود تا پرولاکتین در اثر علائم سندروم قاعدگی تحریک نشود.

کاهش درد پستان با استفاده از روغن گل مغربی

در صورتی که به درد پستان مبتلا شدید، مصرف روغن گل مغربی را فراموش نکنید. در مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته است می توان عنوان کرد که GlA موجود در این روغن سبب کاهش التهاب و مهار پروستاگلاندین می شود.

همچنین مصرف روزانه مکمل های این روغن و ویتامین دی به صورت همزمان و تا مدت ۶ ماه به کاهش شدت درد در پستان ها کمک خواهد کرد. نحوه مصرف این مکمل ها به گونه ای است که روزانه ۱ تا ۳ گرم از این روغن باید مورد استفاده قرار گیرد.

کاهش گر گرفتگی بدن و ایجاد دمای متعادل

برخی از مطالعات نشان می دهد که زنانی که به صورت روزانه ۵۰۰ میلی گرم از مکمل روغن گل مغربی را به مدت ۶ هفته مصرف کرده‌اند، گر گرفتگی های کوتاه مدت تری را نسبت به زنان دیگر داشته اند. با این حال هنوز مدارک و شواهد کافی وجود ندارد که این مکمل ها در کاهش گر گرفتگی ها موثر هستند یا خیر.

کاهش فشار خون

بر اساس منبع معتبری ادعا می شود که مصرف روغن گل مغربی سبب کاهش فشار خون سیستولی افراد خواهد شد. با این حال شواهد هنوز در دست بررسی است که چگونه این روغن سبب کاهش فشار خون در دوران بارداری یا پره اکلامپسی می شود. ممکن است مصرف مکمل این روغن با دوز استاندارد ۵۰۰ میلی گرم و دو بار در روز، تحت تجویز پزشک توصیه شود.

درمان پوکی استخوان با روغن گل مغربی

همانطور که می دانیم پوکی استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی در بدن رخ می دهد. در واقع به دلیل کاهش چربی های اشباع نشده این عارضه در بسیاری از افراد به خصوص زنان یائسه اتفاق می‌افتد. با مصرف ترکیبی از روغن گل مغربی، روغن ماهی و مکمل های کلسیم تا حدود بسیار زیادی از پوکی استخوان در این افراد جلوگیری خواهد شد.

خواص بی نظیر روغن گل مغربی

نوروپاتی دیابتی

این بیماری که سبب ایجاد درد عصبی در افراد می‌شود، تاثیر خود را بیشتر در پاها نشان می دهد. مطالعات نشان می دهد که روزانه مصرف ۵۰۰ میلی گرم از این روغن به مدت ۱۲ ماه برای تسکین درد ناشی از نوروپاتی دیابتی در افراد موثر است.

تاثیر روغن گل مغربی در پر پشت شدن موها

از جمله دلایلی که ممکن است ریزش مو را ایجاد کند، اختلال در ترشح هورمون ها عنوان می‌شود. یکی از هورمون هایی که در سلامت فولیکول های مو نقش بسیار مهمی دارد، DHT نامیده می شود. این هورمون آندروژن ساز به دلایل متعددی به میزان بسیار کمی در بدن تولید شود که این امر سبب ریزش در موها خواهد شد.

به همین دلیل مصرف روغن گل مغربی به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب مفید از اختلال در هورمون ها جلوگیری کرده و از این طریق به درمان ریزش مو کمک می کند.

سلامتی قلب و عروق

به طور حتم حفظ سلامت قلب از جمله کارهای بسیار مهم است که افراد باید در طول زندگی خود انجام دهند. بسیاری از مرگ و میر ها ناشی از گرفتگی عروق و مشکلات قلبی است. از جمله درمان های طبیعی که برای حل مشکلات قلبی و عروقی توصیه می شود، استفاده از این روغن است.

به دلیل دارا بودن خاصیت ضد التهابی و کلسترول های مفید در این روغن، سلامت قلب افزایش پیدا کرده و از این طریق از رسوب مواد مضر در عروق جلوگیری خواهد شد.

روغن گل مغربی یکی از بهترین روغن هایی است که خواص درمانی شگفت انگیزی دارد. با مصرف مکمل‌های این روغن یا استفاده موضعی از آن تاثیرات شگفت انگیز روغن مورد نظر را در سلامت خود مشاهده خواهید کرد.

Source: www.healthline.com