روغن صاف قنادی نوعی از روغن جامد است که از گیاهان متفاوتی تولید می شود. این نوع از روغن در ابتدا به صورت گیاهی ساخته می شود و طی فرآیند های متفاوتی به روغن صاف قنادی تبدیل خواهد شد. این نوع از روغن ها دارای اهمیت بالایی در قنادی و شیرینی پزی هستند. به همین دلیل خرید روغن صاف قنادی در زندگی افراد به خصوص افرادی که دارای قنادی هستند، بسیار حائز اهمیت است.

این نوع روغن ها دارای بافتی نرم و یکدست هستند و در کیفیت شیرینی های تولید شده تاثیر می گذارند. به همین دلیل در سال های اخیر استفاده از این نوع روغن بسیار بیشتر شده است. به گونه ای که تولیدکنندگان بسیاری این نوع روغن را برای فروش های بالا تولید کرده و به بازار عرضه می کنند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه خرید روغن صاف قنادی و ویژگی های این نوع روغن بیشتر آشنا کنیم.

خرید روغن صاف قنادی

خرید روغن صاف قنادی به چه منظوری انجام می شود؟

با توجه به انواع روغن هایی که تولید می شوند، روغن صاف قنادی نمونه ای برتر در روغن های تولیدی است که برای شیرینی پزی و قنادی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از روغن ها را در چند مرحله تولید می کنند و به مصرف می رسانند.

برای ساخت این روغن ها در ابتدا باید روغن های مایع را تولید کرد. زیرا هیچ روغن جامدی به غیر از روغن های حیوانی در طبیعت وجود ندارند. این نوع از روغن ها را از دانه های متفاوتی از گیاهان استخراج می کنند. برای اینکه بتوان خرید روغن صاف قنادی را انجام داد، کافی است تا این روغن های گیاهی را به روغن جامد تبدیل کرد.

روغن های جامد برای تولید نیاز به هیدروژناسیون روغن های گیاهی دارند. در این فرآیند روغن های گیاهی را توسط اتم های هیدروژن سیر می کنند تا چربی های غیر اشباع آنها به چربی های اشباع تبدیل شود. در این صورت مدت ماندگاری آنها افزایش پیدا می کند.

روغن های جامد برای تبدیل به روغن صاف قنادی باید تحت حرارت غیر مستقیم قرار گیرند. طی این جریان حباب های داخل روغن های جامد از بین می رود و این روغن ها بافتی نرم و صاف به دست می آورند.

در این صورت روغن مورد نظر را مجددا در یخچال نگهداری می کنند تا به روغن جامدی یکدست تبدیل شود. این نوع روغن را روغن صاف قنادی می نامند.

خرید روغن صاف قنادی به منظور افزایش کیفیت شیرینی های تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مصارف دیگر بهتر است از این نوع روغن استفاده نشود. زیرا اسید های چرب  و ترانس آن بیشتر از روغن های گیاهی یا مخصوص سرخ کردنی است. به همین دلیل برای پخت و پز و سرخ کردن گزینه ای مناسب عنوان نمی شود. برای خرید روغن صاف قنادی هم می توان آن را به صورت صنعتی و هم خانگی خریداری کرد.

خرید روغن صاف قنادی به دلیل بافت نرم و یکدست

یکی از ویژگی هایی که سبب می شود تا خرید روغن صاف قنادی مورد استقبال فراوانی قرار گیرد را می توان بافت نرم و یکدست آن دانست. این نوع از روغن ها با توجه به اینکه برای پخت شیرینی و انواع نان های فانتزی مورد استفاده قرار می گیرند، باید دارای بافتی نرم و به دور از برجستگی باشند.

در روغن های جامد، به دلیل وجود مولکول های هوا بافت آن به صورت برجسته دیده می شود. به همین دلیل کیفیت شیرینی تولیدی با این نوع از روغن ها در حد بسیار پایینی قرار می گیرد. به منظور جلوگیری از این اتفاق روغن های جامد را در ابتدا توسط حرارت غیر مستقیم ذوب می کنند تا به صورت مایع درآید.

باید توجه کرد که هرگز این نوع از روغن را نباید توسط حرارت مستقیم گرم کرد. زیرا در این صورت روغن مورد نظر دچار سوختگی می شود و اسید های چرب اشباع و ترانس آن افزایش پیدا می کند. در این صورت خرید روغن صاف قنادی و مصرف آن بسیار خطرناک خواهد بود. همچنین با سوختگی روغن اسید های چرب غیر اشباع مفید کاهش پیدا می کند. در این صورت روغن مورد نظر برای سلامتی خطرات بسیاری را به بار می آورد.

چربی های غیر اشباع و اشباع در روغن صاف قنادی

این نوع از روغن ها هم دارای اسید های چرب غیر اشباع و هم اسید های چرب اشباع هستند. میزان اسیدهای چرب در روغن های جامد نباید بیشتر از ۳۰ درصد باشد. همچنین میزان اسید های چرب غیر اشباع نیز باید در حدود ۷۰ درصد در این روغن ها موجود باشد. روغن های صاف قنادی نباید بیشتر از ۱۰ درصد اسید های چرب ترانس داشته باشند. این نوع چربی ها عامل مهمی در ایجاد مواد سرطان زا و مضر برای بدن هستند.

چربی های غیر اشباع چربی های مفیدی هستند. این چربی ها برای سلامتی موادی مفید به حساب می آیند. برای سلامتی قلب، کبد، هوشیاری و بسیاری از موارد دیگر این نوع از چربی ها بسیار مورد نیاز هستند. همچنین چربی های امگا ۳ و ۶ در این نوع از روغن ها نیز باید به میزان قابل قبولی وجود داشته باشند.

خرید روغن صاف قنادی

 

آیا خرید روغن صاف قنادی دارای فواید است؟

خرید روغن صاف قنادی در کنار پروسه تولید خود، فواید بسیاری را به همراه دارد. این نوع از روغن ها دارای فواید زیر هستند.

  •     خرید روغن صاف قنادی سبب می شود تا افرادی که در حرفه شیرینی پزی و قنادی به فعالیت مشغول هستند، بتوانند به راحتی شیرینی هایی با کیفیت بالا تولید کنند.
  •     بافت نرم و صاف این روغن ها به گونه ای است که شیرینی های تولید شده، ترد می شوند. ترد بودن شیرینی نشان می دهد که شیرینی مورد نظر از روغن مناسبی تولید شده است.
  •     خرید روغن صاف قنادی بدون طعم و رنگ است. به همین دلیل در طعم شیرین تولید شده هیچ گونه تغییری ایجاد نمی شود. برای طعم دهی بهتر می توان کمی روغن حیوانی را نیز به این روغن ها اضافه کرد.
  •     این نوع از روغن ها دارای بافتی جامد هستند. به همین دلیل دوام و ماندگاری آنها بیشتر از روغن های مایع است. خرید روغن صاف قنادی از این نظر اهمیت بسیاری دارد.
  •     خرید روغن صاف قنادی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. به همین دلیل فروش این روغن ها در حد بسیار بالایی قرار دارد.

خرید روغن صاف قنادی به دلیل رنگ و طعم آن

یکی از دلایلی که افراد تمایل دارند تا خرید روغن صاف قنادی را انجام دهند، بی طعم بودن آن است. این روغن ها در دو نوع بی رنگ و زرد رنگ تولید می شوند. رنگ زرد این روغن ها هیچ گونه تغییری در شیرینی مورد نظر ایجاد نمی کند. این روغن ها به دلیل نداشتن طعم و رنگ خاص معروف هستند. در واقع بافت این روغن ها مهمترین دلیلی است که از آنها در شیرینی پزی استفاده می کنند.

بنابراین زمانی که خرید روغن صاف قنادی را انجام می دهید باید در ابتدا به ویژگی های آن توجه داشته باشید. هر روغنی را نباید به عنوان روغن صاف قنادی خریداری کرد. این روغن ها بی رنگ هستند و طعمی ندارند. اگر این ویژگی ها در روغن صاف قنادی وجود نداشته باشد از خریداری آن صرف نظر کنید. این روغن ها دارای بافتی نرم هستند و کیفیت شیرینی های تولیدی را بالاتر می برند.

Source: www.irancookshop.com