خانه / اخبار روغن / ویژگی ها و مشخصات یک روغن
روغن مایع۳٫الوروغن

ویژگی ها و مشخصات یک روغن

روغن دسته‌ای از مایعات است که از اسید های چرب ساخته شده و اغلب با آب مخلوط نمی‌شوند و به دلیل آن که چگالی آن‌ها کمتر از آب است، روی آب شناور می‌مانند و به هیچ عنوان این دو ماده به تنهایی در یکدیگر مخلوط نمیشوند به همین دلیل به چربی ها وروغن ها آبگریز می گویند .. اصولاً روغن به چربی اطلاق می‌شود که در دمای اتاق معمولاً به حالت مایع می‌باشد بجز روغن نباتی و روغن حیوانی. روغن‌ها هم همچون چربی‌ها متشکل از تری گلیسرید، مونوگلیسرید و مقداری هم دی گلیسرید می‌باشند. از آنجا که روغن حاوی مقدار زیادیچربی اشباع نشده‌است، در دمای اتاق مایع می‌باشد. روغن‌ها انواع مختلف دارند. می‌توانند صنعتی بوده یا تنها برای مصارف خوراکی و پخت‌وپز مورد استفاده قرار گیرند.

روغن مایع۱.الوروغن

 

مطلب مرتبط :     فرق روغن مایع و روغن جامد

 

دلیل آبگریز بودن روغن و مواد چرب ،به ساختار شیمیایی آنها برمیگردد . روغن ها به دلیل داشتن مولکول های غیر قطبی متشکل از هیدروژن و کربن ، موادی غیر قطبی هستند ولی مولکول های آب ، مولکول هایی تماما قطبی و بوده و به دلیل وجود اکسیژن در ساختار آن خاصیت قطبی بودن دارند و به خاطر این تفاوت فیزیکی در قطبی بودن آن ها ، این دو ماده در یکدیگر حل نمی شوند و به اصطلاح از روی یکدیگر سر می خورند .

روغن‌های خوراکی را معمولاً از چربی‌های نباتی یا حیوانی به دست می‌آورند. چربی‌های نباتی در دمای اتاق مایعند. این نوع روغن‌ها را اغلب از گیاهان، مغز میوه، دانه گیاه و… تهیه می‌کنند. البته اغلب چربی‌های حیوانی در دمای اتاق به حالت جامدند و بنابراین نمی‌توان آن‌ها را جزو روغن به حساب آورد. او اینکه بیشتر این روغن های مایع برای خوراک و آشپزی استفاده می شود

یک مشخصه بسیار مهم روغن ها پرکالری بودن این مواد می باشد . تقریبا هر یک گرم چربی ، بیش از دو گرم کربوهیدرات مانند نشاسته کالری دارد که این پرانرژی بودن این مواد در صورت زیاده در مصرف و اشباع شدن آن ، مصرف کردن آن را بسیار سخت میکند به همین دلیل است که لاغر شدن برای افرادی که چربی زیادی دارند کار آسانی نیست .

روغن مایع۲٫ الوروغن

و در آخر اینکه چربی ها و روغن ها مواد بسیار لازم و ضروری و پرکاردی هستند و بیشتر از همه در زمینه خوراکی کاربرد دارند ، در نتیجه با توجه به پر انرزی بودن آن ، باید توجه داشت استفاده بیش از حد از  از روغن ها سبب شیوع بیماری های قلبی و عروقی می شود . بنابراین مراقب سلامتی خود باشید .

امیدوارم این مطلب برای شما دوستان گرامی مفید واقع شده باشه .

شما می توتنید انواع روغن های خوراکی رو از سایت الوروغن سفارش دهید .

سفارش روغن های مایع خوراکی

درباره‌ی پشتیبان لاین استور hb

همچنین ببینید

نقش روغن در شیرینی پزی

نقش روغن در شیرینی پزی

نقش روغن در شیرینی پزی در این مطلب از سایت الو روغن به بررسی نقش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *